About Fellowships
Fellowships are funded opportunities offered by organizations to help students further their education, acquire skills, and broaden their horizons both personally and professionally. Whatever your ambition, there’s a chance that you can find a fellowship to sponsor it. Our database contains opportunities for students on every path, from bioengineering to Renaissance history, from Chinese culture to studio art, from human rights advocacy to entrepreneurship.
Learn More
-
Take the time to learn all you can about the fellowship universe
-
Visit websites of the individual awards, and see the kinds of students who have won them in the past
-
Go over the How to Apply page to get a sense of the strategy involved in winning an award
-
Come to a GS Fellowship Information Session in the fall or spring terms
-
Make an appointment with the GS Fellowships Office for one-on-one fellowship counseling
In recent years, GS students have collected an extraordinary series of wins in the top fellowship competitions at both the national and international levels. Their success underscores the unique strengths of the GS student body as a whole: intellectual maturity, depth of practical experience, dedication to social justice, and a commitment to overcoming obstacles on the way to achieving personal goals.
GS Fellowship Winners
2017
Lucas Didrik Haugeberg ’18, Political Science
2022
Amit Regev ‘21
2020-21
Noam Alon ’19, Political Science
Research Fellowship
2018
Justin Andrew Booz ’19, Architecture
Travel Fellowship
2019
Brigid Connelly ’20, Religion
2018
Charlotte Mary Munson ’20
Nicole Rodgers ’19, Human Rights
2023-24
Audrey Kost ‘23, History
2022
Peter Chen ‘23, Political Science
2019
Nicholas Mancini '19, Political Science
2023-24
Elena Flack ‘23, Political Science and Philosophy
2016
Elizabeth Ann Walsh ’14, Anthropology
2019-20
Meredith Dunsmore Sullivan ’18, Political Science
2021
Rosalie Calvet-Soubiran '17, History
Summer '23
Davey Liu '24, Medical Humanities, Comparative Literature and Society
2022
Caitlin Buckley ‘22, Comparative Literature
2019-20
Ryan Zohar '19, MESAAS
2023-24
Elisa Ellen Sisto ‘19, Human Rights
2021-23
Miyo Marlena Peck-Suzuki '20, Philosophy
2021-22
Carole-Louise Ashby '21, Political Science
Rosa Geoghegan '23, French
Hannah Kunze '22, English
Rhe-Anne Tan '21, Political Science
2022
Ara Bakhteyar ‘23, Biophysics
Hsin Min Cheng ‘23, Neuroscience and Behavior
Maya Druch ‘25, Biology
Davey Liu ‘23, Medical Humanities
Angie Maldonado ‘24, Psychology
2019-20
Irene Koo ’20, Psychology
Michael Riley ‘21
2020-21
Sumar Frejat '21, Neuroscience and Behavior
Summer '23
Valerie Pires 27, Film and Media Studies, Global Learning Scholarship, Venice
Summer '23
Kambi John Gathesha ‘24, History
2022-23
Peter Brown ‘24, Political Science
Julian Melo ‘23, Political Science
Machaela Parkin ‘24, Latin American and Caribbean Studies
2020-21
Emily Beiser ’20, Political Science
2022
Ysabella Saifel Titi ‘23, Human Rights
Anthony Stephen Costanzo ’23, Political Science
Audrey Kost ‘23, History
Lucy B. Davis ‘23, Comparative Literature & Society
2021
Laura Fairlamb '23
Jodie Parkinson '22, Russian Language and Culture
Audrey Kost '23
2019
John Ballew '19, MESAAS
Genevieve Grant '21
Javier Moraleda '21
Taylor Miller '19, Political Science, Portuguese
2018
Sheen Mohamed Atwa '19, MESAAS, Swahili
Eric Jiefei Deng '20, Political Science, Turkish
2017
Benjamin Thompson '17, French
2016
Sheen Mohamed Atwa '19, Arabic
Abigail Stickney '19, MESAAS
Justin William Houston Wiggins '17, French
Cody Allen Wiles '16, MESAAS
2023-24
Valerie Pires ‘27, Film and Media Studies
2016
Giselle Appel
2022
Jennifer Todaro ‘23, Anthropology
2021-23
Elizabeth Ulanova '19, Visual Arts
2022
Jiana Ugale ‘24, Anthropology
2021
Brittany Bailey ’23, Anthropology and Philosophy
2019
Eden Sky Orion '20, Anthropology
2021
Aditya Narayan Sharma '21, Political Science
2021-22
Joseph Raphael Nacio Aimard '24
2021
Alix Trebaol ’21, Sustainable Development
2017
Jonathan Kanagasabai '18, Economics
2023-25
Othello Herbert, ‘28
2023-24
Dean Wilson Gelling ‘24, Environmental Science
Kambi John Gathesha ‘24 History
Caleb Berer ‘25, Creative Writing
2021
Hailey Cherry '22, MESAAS
Lucy B. Davis '24
Caitlin Buckley '22, Comparative Literature & Society
Helene Seynabou Mbaye '23, MESAAS
Kayla Zhu '22, MESAAS
Iam Borim '23, History
Michael Ge '23, Comparative Literature and Society
Kambi Gathesha '22, MESAAS
2020-21
Scout Inghilterra ’19, East Asian Studies
2019
Madeleine Johar Nephew '21, Turkish
2016-17
Anne Stone Whitney '19, Human Rights
2015-16
Andrew Christian '16, East Asian Studies
Andrew Nelson
2023-24
Megan Goldberg (Spain) ‘22, Ethnicity and Race Studies
Jose Esquer (Colombia) ‘21, Human Rights
2019-2020
Taylor Miller '19, Political Science
2018-19
Benjamin Samuel Arenstein (Uzbekistan) '18, History
Matthew Capuano-Rizzo ‘22
2023-24
Vinzent Wesselmann (Austria) ‘21, History
2021-22
Sabrina Delafield (England) '21, Political Science
Elle Swenson (Brazil) '21, Human Rights
2017-18
Sam Shulman (Belgium) '15, Anthropology
2016-17
Nikita Perumal (Vanatu) '16, Human Rights
2014-15
Kyle Bukhari (England) '12, Anthropology
2023-24
Anna Bartoux ‘23, Political Science
2015-16
Elizabeth Ann Walsh '14, Anthropology
2020
Nicholas Mancini ’20, MESAAS
2020
Christian Gaeth, ’20, Architecture
2022
Blaine Morris ‘18, Film and Media Studies
2018
Polina Yamshchikov '18, American Studies
2017
Barrett Mindell '17, Film and Media Studies
2019
Caroline Arteaga Argumedo '21, Brazil
Matthew Walter Baroncelli '21, East Asian Studies, China
Cedric Kim Blue II '20, Film Studies, France
Brandon Juvani '20, Sociology, France
Jaimee Prass '20, Political Science, China
Jesse David Nuese Yaker '21, Political Science, China
2017
Marysol Yoo '18, Psychology
Nicole Rodgers '19, Human Rights
Bing Guan '17, History
Soo Lee
2015
Woohyoung Lee '16, Visual Arts
Theodore Nelson '16, East Asian Studies
Sang Ra '18, Political Science
Justin Michael Restivo '15, Film and Media Studies
Kyung Wong (Grace)
Sean Pedersen '18, Sociology
Sarah Johnson '16, Classics
2014
Amou Ajang
Carmen Ervin '16
Franklin Forbes
Darya Fraiman
Lindsay Hadad '15
Beau Ingraham
Michael Korte
Anthony Langhorne
Matthew Lutz
Marissa Sterling
2022
Shelton Brister ‘23, Psychology
Balthazar Sheehan ‘24, History
Jason Trinh ‘23, History
Cecilia Nemeth ‘25, Neuroscience and Behavior
Anthony Brown ‘23, English
Nikka Afshar ‘23, Philosophy
Soo Yeon Choi ‘23, Psychology
Durga Rajiv Chatoli ‘25
Justine Nicholson ‘25, Neuroscience and Behavior
2021
Hualing Chen '22, English
Arda Yurctu '23
2019
Gabriel Pont '20, Sociology
2017
Brigid Connelly '20, Religion
Summer '23
Charlotte Biocchi ‘24, Political Science
Summer '23
Dean Wilson Gelling '24, Environmental Science [Tajikistan, Persian]
Summer '23
Sinziana Stanciu '24, History, Research in European Archives Fellowship
2023-24
Hunter Scott Rhoades ‘23, Human Rights, Dean’s Fellowship, Harvard School of Divinity
2022-24
Noam Alon ‘19, Political Science, Belfer Young Leaders Student Fellowship, Harvard Kennedy School, Israel Policy Fellowship, BrainGain Israel
2022
Elise Otmani ‘22, Economics-Philosophy
Ashley Tan ‘22, Political Science
2016
Ana Carlota Caldeira Beels '18, MESAAS
Ana-Maria Szilagyi '17, Economics – Philosophy
2015
Nikita Perumal '16, Human Rights
2013
Eduard Grigoryan '15, Political Science
2012
Hallen Korn '14, History
Elegance Bratton '14, African-American Studies
2022
Shaheer Rahman ‘24, Economics-Political Science
2023-24
Adam Frank ‘26, History and Political Science
2021-21
Aditya Narayan Sharma '21, Political Science
Vinzent Wesselmann '21, History
2019-20
Vinzent Wesselmann '21
Anne Stone Whitney '19, Human Rights
2017-18
Come Lefebure '19, Political Science
Yi Da Jeremy Ng '18, Information Science
2016-17
Diego Filiu '17, Political Science
2015-16
Rebecca Assouline-Bera '17
Soliman Elcheikh '17, Economics-Mathematics
2021
Olurotimi Osha '20, History
2020
Annie Whitney ’19, Human Rights
2018
Percy Zihlobo Silamba '20, Political Science
2017
Ana-Maria Szilagyi '17, Economics – Philosophy
2023
Audrey Kost ‘23
Rinor Jani ‘24, Human Rights
Daniel Mansour, Philosophy
2019
Mary Fangyuan Liu '19, Mathematics
2020-21
Anna Vladymyrska ’18, Economics
2019-20
Madeleine Nephew ’21, History
Ezra Felder, ’21, Psychology
Matthew Baroncelli ’21, East Asian Studies
Simon Jackson ’21, History
2018-19
Brigid Connelly ’20, Religion
Anne Stone Whitney '19, Human Rights
2022
Dean Wilson Gelling ‘24
2020-21
Aleksei Igumnov ’21, Information Sciences
2019-20
Jesse Chase-Lubitz '19, Evolutionary Biology of the Human Species
2022
Berenice Sylverain ‘21, English & Comparative Literature
2018
Eli Elad Aizikowitz '18, Classics
2021
Harry (Charles H.) Foster '23, English
Runnie Exuma '23, French and Francophone Literature
2022
Marla Rinck ‘23, Political Science
2017-18
Pete Kiernan '17, Political Science
2022
Yvette 'Yve' Schutt ‘20, Physics
2021
Alessandra Vecino Gazabon '15, Archaeology
Emily Rachel Simon '21, Astrophysics
Emily Carrero Mustelier (Honorable Mention) '21, Earth Sciences
2020-21
Shifra Mandel ’18, Physics
2019-20
Christopher Beierschmitt '17, Biological Sciences
William Alejandro Falcon '18, Data Science
Abigale Marie Wyatt '14, Mathematics
2022
Anika Jhalani
2022-23
Aaron Sanders Loux '27, Center for Ballet and the Arts at New York University and Juilliard Fellowship
Aun Raza ‘27, Biochemistry
2022
Amit Regev ‘21
2018
Eli Elad Aizikowitz '18, Classics
2023-2024
Gregory Brook '24, Neuroscience
2019-20
Matthew Baroncelli ‘21, East Asian Studies
2015
Nate Smith
2013
William Joseph Roberts '17, Computer Science
2012
Michael Stephen McDonald ’12 Political Science
2016-19
Jordan Hall Fenton McKittrick '16, Biochemistry
2018
Amalia Lionia Reich '19, Political Science
2017-18
Michael David Wedd '18, Anthropology
2016-17
Pete Kiernan '17, Political Science
2015-16
Arden Walentowski '16, Political Science
2014-15
David Ray Anderson '15, Political Science
2017-18
Brigid Connelly ’20, Religion
2017
Jonathan Criswell '21
2022
Emma Fromont ‘22, Film and Media Studies
2017
Joelle Ruth Boxer '16, Sustainable Development
2016-17
Nur Arafeh '13, Economics
2015-16
Luca Springer '16, Philosophy
2020-21
Matthew Baroncelli ’21, East Asian Studies
Kevin Petersen ’22, Economics
2022
Matt Braaten ‘24, Political Science
Hailey Cherry ‘23, MESAAS
Anthony Stephen Costanzo ‘23, Political Science
Benjamin Ben Yamin Dahan ‘’22, Sustainable Development
Niccolo Gismondi ‘23, Political Science
Alexandra Gracheva ‘23, Political Science
Alexandria Hall ‘22, Political Science
Omri Harlap ‘23, Political Science
Hayden McGrath ‘23, History
Katya Kantor ‘22, Religion
Raj Koshal ‘24, History
Justus Pekasius ‘24, Political Science
Griffin Utz ‘24, Political Science
Summer ‘22
Caleb Berer '25, Creative Writing
2023-24
David Chen '23, Political Science
2020-21
Irina Liu ’18, Environmental Science
Mary Fangyuan Liu ’19, Mathematics
Mahunan Brice (Harold) Agblonon ’15, Economics-Statistics
2017-18
Roy Segal '18, East Asian Studies
2016-17
Andrew Ertl '17, History
2019
Mark Gyourko ’20, History
2019-20
Rachel Oaks-Leaf '21, Neuroscience and Behavior
2021-22
Connor Dunn Diaz '22, Earth Sciences
2017-19
Mattathias Pinchover '19, Computer Science
Summer '23
Augustine Adda ‘23, Chemistry
2022
Gabriel Hodes ‘24
2021
Hailey Cherry (Saudi Arabia) '22, MESAAS
2019
Jacob Andrew Whitson '22
2020
Amit Regev ’21, Neuroscience and Behavior
2018
Willian Dan '20
Sungtae Yoon '20, Neuroscience and Behavior
2021
Sylvester Benson '23, Neuroscience and Behavior
Marie Sproat '22, Neuroscience and Behavior
Ara Bakhteyar '23, Biophysics
Erica Hernandez '22, Biological Sciences
2023
Asher Dayanim, Economics '24
2021
Garrett Peter Modeste '23
Summer '23
Colombe Marguerite Tricaud '24, Economics
2019
Astrid Halaraaker '20, Political Science
Laura Lamberti '20, Human Rights
2022-27
Sinziana Stanciu ‘24, History, Foundation Scholarship
2022
James Harvey Elliot II ‘23, African-American Studies
2021
Jarrell Daniels '22, African-American Studies
2022
Noelle Files '23, Political Science (Honorable Mention)
Summer 2023
Michelle Brose ‘23, Biological Sciences, Summer Fellow, RNA Institute
2023-24
Christopher Thompson ‘20, Anthropology, The Eugene V. Cota-Robles Fellowship
2023-24
Emma Fromont ‘22, Film and Media Studies, Graduate Success Scholarship
2023
Paul-Angelo dell’Isola '19, Economics, Math, Political Science, Franklin Scholar, University of Pennsylvania Law School
2023-24
Eytan (Ethan) Penn ‘19, MESAAS
2023
Gabrielle (Gigi) Hodes ‘24, Sociology
2021-22
Rhe-Anne Tan '21, Political Science
2022
Jason Trinh ‘24, History
2019
Eden Sky Orion '20, Anthropology
Summer '23
Adam Frank ‘26, Political Science, Columbia Delegate, McDonald Conference for Leaders of Character
2022-23
Marie Danielle Dere ‘23, Sociology
2021-22
Kristi Lyn Eaton '23, Computer Science
2019-20
Hannah Gehrels ’21, Anthropology
2018-19
Rachel Churchill '19, Creative Writing
Sakine Bozdag Franke '20, History
Juliette Powell '21, Sociology
2017-18
Teri Talbot '18, African American Studies
2016-17
Amber Paulen '17, Creative Writing
Tamila Pashaee Alamdari '18, Economics
Dawn Wells '17, Sustainable Development
2014-15
Tal Siegel '15, Political Science
Barbara Giraud '15, Anthropology
2005-06
Kathleen Apitauer '07, Political Science and Human Rights
2023-24
Samuel Yuen Shih ‘23, Economics and Political Science
2022
Heloise Garry ‘21, Film and Media Studies
2016-17
Jeff Niu '16, East Asian Studies